Räpina valla noorte osaluskohvik „Mina otsustan!“

Räpina valla noorte 2022. aasta osaluskohvik pealkirjaga „Mina otsustan!“ toimus reedel, 1. aprillil Räpina Aianduskooli saalis. Kohvikus arutles seekord kokku 35 noort erinevatest Räpina valla koolidest.

Räpina valla osaluskohviku „Mina otsustan!“ avasid päevakohase tervitusega Räpina vallavolikogu esimees Peeter Sibul ja Räpina vallavanem Enel Liin. Vallajuhid panid noortele südamele, et oma huvide eest tuleb seista, oma ideid avalikult välja öelda ning leida sobivad abilised, kes mõtteid teoks teha aitavad. Pärast sõnavõtte alustati osaluskohvikuga muusikalises taktis, kui laval astusid kontserdiga üles Märten Männiste (vokaal, kitarr) ja Merit Männiste (vokaal, klaver). Märten Männiste võttis hiljem enda kanda ka lauajuhi rolli laudkonnas „Kuidas oma unistusi ellu viia?“ ning aitas oma elukogemuse baasilt seada mõtteid, kuidas oma unistused määratleda ning kuidas nende realiseerimise suunas liikuda.

Kokku keerlesid osaluskohvikus „Mina otsustan!“ mõtted kuue erineva teema ümber. Iga osalev noor sai registreerumisel valida endale meelepäraseima teema ning päeva jooksul kahel teemal oma ala professionaalidega vestlust arendada.

Eesti Töötukassa karjäärinõustaja Eha Raav ja karjääriinfo spetsialist Ingrid Lepasson juhtisid laudkonda teemal „Kuidas luua oma unistuste karjäär?“. Kahes aruteluringis seati koos noortega mõtteid karjääri kujundamise teemadel. Noored tõid arutelude jooksul välja erinevaid olulisi aspekte, mida karjäärikujundamisel silmas pidada. Oluliseks peeti nii iseenda meelestatust ja suhtumist, julgust, püüdlikkust, usaldusväärsust, heatahtlikkust ning häid suhtlusoskusi kui ka erinevaid toetajaid, kelleks saavad olla pere ja lähedased, sõbrad, õpetajad, noorsootöötajad, huviringijuhid jt. Oluline on omandada hea haridus ning valida just oma huvidele vastavad lisategevused, avardada oma silmaringi, osaleda erinevatel üritustel (sh ka osalusüritustel). Samas tuleb olla paindlik ning valmis muutusteks, töötada enda jaoks välja nii plaan A kui ka plaan B.

Teemal „Vaimse tervise vitamiinid!“ arutlesid noored koos Räpina vallavalitsuse lastekaitsespetsialisti Ave Kõlli ning Sotsiaalkindlustusameti andmekaitse spetsialisti Ainike Allaga. Arutelul osalenud noored jagasid nippe, kuidas iseennast hoida – teistele saab rohkem abiks olla inimene, kes ka ise enda eest hoolitseb. Vaimse tervise hoidmiseks on mitmeid võimalusi, mis isikuti erinevad. Nii erinesid ka noorte vaimse tervise hoidmise nipid: oli neid, kelle arvates on parim viis pingeid välja elada teha sporti, jalutada, liikuda, kui ka neid, kes räägivad oma mured lähedastele inimestele (või kassile/koerale) välja, mõne noore puhul aga toimib kõige paremini tõsiasja „hommik on õhtust targem“ meeldetuletamine ning väljamagamine. Noored teadsid väga hästi, et in corpore sano, mens sana (terves kehas terve vaim), seega toodi olulise vaimse tervise vitamiinina lisaks liikumisele välja ka tervislik toitumine.

Laudkonda teemal „Kuidas osaleda kohalike otsuste kujundamises?“ juhtisid Räpina vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Ulla Preeden ja Räpina abivallavanem Piret Rammo. Ühes noortega otsiti võimalusi, kuidas noorte mõtted ja soovid saaksid kohalike plaanide seadmisel kuuldavaks. Noored leidsid, et selleks, et üldse kaasa rääkida, on oluline kõigepealt teada, mida täpsemalt üldse kohaliku omavalitsuse volikogu ja vallavalitsus teevad. Selles osas annab allakirjutanu koos lauajuhtidega kindlasti soovituse kõikidele huvilistele liituda Räpina valla noorte aktiiviga (kirjuta haridus- ja noorsootööspetsialistile anu@rapina.ee!), kus praegu just sellised tutvumisprotsessid käimas on. Ühiselt leiti, et noored peaksid oma huvide eest seisma: kui ma ise oma murest, mõttest või ideest ei räägi, ei pruugi ju keegi teada, kui hea idee mul on, mis aitaks koduvalda paremaks teha. Julgust rääkida ei pea tingimata endal selleks olemagi, piisab, kui leiad endale eestkõneleja (nt usaldad oma mõtte noorsootöötajale) või leiad mõttekaaslasi, kellega koos midagi ette võtta ja ära teha.

Sellest, missugune võiks Räpina vald olla kümne aasta pärast, rääkisid noored koos Räpina vallavalitsuse arendusspetsialistide Ester Lematsi ja Ingrid Joosepiga. Noortel oli palju huvitavaid ideid selle kohta, mida Räpina vallas võiks edasi arendada, et kümne aasta pärast oleks siin veelgi mõnusam elada. Nii mõnedki mõtted lubasid arendusspetsialistid kohe oma töölauale võtta ning otsida lahendusi nende teostamiseks. Näiteks võiks noorte hinnangul olla Räpinas ka algajatele mõeldud kettagolfirada, Räpina valla elukeskkond võiks olla (jätkuvalt) puhas ja looduslähedane, rohkem võiks koolides toimuda õuesõpet ja liikumist tundide ajal, Räpina Koduloo- ja Aiandusmuuseum võiks veelgi laialdasemalt kohalikku kodulugu tutvustada ja seda atraktiivseks muuta, kohalikud teed võiksid olla paremas korras, Räpina rannas võiks olla nii kohvik kui pallilaenutus ja korvpalliplats, Räpina rulapark tuleks uuendada ning võimalusel rajada ka sisehall, rohkem võiks olla tähistatud ja valgustatud metsa- ja terviseradasid ning avalikke ajaveetmiskohti noortele, erinevate asulate vahel võiks olla tihedam kergliiklusteede võrgustik, võimalik võiks olla rentida tõukerattaid (nagu suuremates linnades), rohkem võiks olla noorteüritusi (nt noortebändide festival) ning ööklubid võiksid korraldada pidusid ka noortele vanuses 16+, koolides võiks olla noorte puhkeruumid, lebolad, vaikusetoad, kus oleks võimalik koolipäeva jooksul oma mõtteid korrastada.

Teemal „Kuidas oma unistusi ellu viia?“ arutlesid koos noortega muusik ja näitleja Märten Männiste ning Räpina noorsootöötaja Kristel Zovo. Lauajuhid jagasid noortega oma kogemusi unistuste poole püüdlemisel ning üheskoos selgitati välja olulisemad nüansid. Noored tõid välja, et oma tuleviku planeerimisel tuleb jalad kõhu alt välja võtta ja tegutseda, enesekindlus viib sihile, iseennast tuleb armastada ja austada, sõpru, lähedasi ja iseennast tuleb unistuste täitmisel usaldada. Samuti on oluline pidada nõu erinevate inimestega, näiteks vanemate, noorsootöötajate, õpetajate, sõprade-tuttavate ja kas või „Dr Google’ga“. Mitte vähem oluline pole õppimine, kogemuste omandamine ning riskimisjulgus. Oma unistuste poole püüdlemisel on igaüks oma õnne sepp, seega tuleb julgeda ka ümber mõelda ning sammud uute unistuste poole seada.

Päästeameti ennetuspartner Kristi Randla ning Naiskodukaitse Põlva ringkonna Kanepi jaoskonna esinaine Aike Meekler arutlesid koos noortega teemal „Ole valmis! Kuidas kriisiolukorras hakkama saada?“. Erinevaid kriisisituatsioone on viimastel aastatel meie igapäevaelus hulgaliselt. Üheskoos otsiti viise, kuidas inimeste teadlikkust valmisolekust parandada. Noorte meelest võiks korraldada rohkem perepäevi, kus kriisisituatsioonide teemadel pädevad ametid saaksid anda elanikkonnale meelelahutuslikul viisil olulisi teadmisi. Samuti pakkusid noored välja idee kriisipõhise põgenemistoa väljatöötamiseks, mis oleks ühtaegu nii põnev kui hariv. Oluline on omavahel kogemusi jagada ning keerulistel teemadel vestelda. Lisateadmisi pakub kindlasti sotsiaalmeedia ning Naiskodukaitse välja töötatud rakendus „Ole valmis!“. Samuti võiks kõigil olla selge käitumismuster, kuidas erinevates olukordades käituda. Siin võiksid lisaks eelmainitutele olla abiks ka lühikesed õpetlikud videoklipid, mida saaks erinevates kanalites ja koolides jagada.

Pärast lennukaid arutelusid täis tunde võtsid meeleoluka kontserdiga päeva kokku Märten Männiste ja Merit Männiste, kelle esinemisele väga rõõmsalt kaasa elati. Sealsamas nentis Märten, et oli väga vahva mõtiskleda koos toredate noortega teemadel, millega igapäevaselt ei pruugi olla aega tegeleda. Päeva juhtis alati rõõmsameelne Kristel Zovo.

Suur tänu kõikidele noortele, kes osaluskohviku päeva nii põnevaks kujundasid! Suur tänu lauajuhtidele, kes noortega koos põnevaid arutelusid arendasid! Suur tänu ka kõikidele abilistele: korraldusmeeskonna liikmed Sille Rebane, Kristel Zovo ja Mirjam Ojaasaar; Räpina valla Kultuurikeskuse juhataja Marge Trumsi, helitehnik Mati Lukk, kunstnik Marika Lukk, toitlustajad Elstriine OÜ-st, pildistaja Meriliin Vahesaar, bussijuht Elar Liin, IT-juht Aleksei Raud. Suur aitäh ka koolidirektoritele, kes lubasid sel päeval noortel koolist varem lahkuda!

Ürituse elluviimist toetasid: Eesti Noorteühenduste Liit, SA Veriora Noortekas ja Räpina Vallavalitsus.

Fotosid osaluskohvikust saab vaadata siin.

 

Anu-Cristine Tokko,
Räpina valla haridus- ja noorsootööspetsialist
anu@rapina.ee

Comments are closed.