Kuula, mis noor kõneleb!

Kuula, mis noor kõneleb!

Räpina Rahvalehes on alustamas uus rubriik – „Kuula, mis noor kõneleb!“ Rubriigi eesmärgiks on tutvustada Räpina valla noori ja uurida, millega nad praegusel ajal tegelevad ning millest üks Räpina valla noor inimene unistab. Intervjuu viib läbi Räpina valla noorsootöötaja Kristel Zovo. Oleme välja valinud esimese noore, kelleks on Räpina Ühisgümnaasiumi abiturient Andry Must. Andry on särav, intelligentne ja sooja südamega noormees, kes vabal ajal viljeleb muusikat teha ja kellele meeldib lihtsalt niisama sõpradega „tiksuda“. Kohtume temaga Räpina noortekeskuses ja vestleme vabas ja turvalises õhkkonnas.

Kristel Zovo: Noored ütlevad alati, et neil on kõik hästi. Kuidas Sinul läheb?

Andry Must: Tegelikult mul ei lähe nii hästi, kui võiks minna. Võin öelda, et mul on ka paremaid päevi olnud. See tähendab seda, et koolis võiks praegu paremini minna, sest selgub, et distantsõpe on oluliselt minu õppimist ja selle taset mõjutanud. Lisaks sellele on ka isiklikke probleeme ja ka nendega on vaja tegeleda. Aga suures plaanis on see kõik köki-möki.

KZ: Millest Sa kõige rohkem puudust tunned sellel koroonaajal ja distantsõppel?

AM: See on väga hea küsimus. Seda on minult varem ka küsitud ja see on selline endasse vaatamise koht. Isiklikus elus ja perega on mul ju tegelikult kõik hästi, kuid kooliga mitte eriti, aga ma saan hakkama. Puudust ma otseselt millestki ei tunne. Kui siis ainult rahast, seda võiks alati rohkem olla.

KZ: Millega Sa vabal ajal tegeled? Millised on Sinu hobid?

AM: Vabal ajal ma mängin arvutimänge ja käin sõpradega väljas (naerab).

KZ: Sa oled ka väga andekas artist. Räägi lähemalt, kuidas Sul muusika loomise ja artistiks olemisega lood on?

AM: Huvi muusika loomise vastu tekkis väga äkki ja see hakkas kohe väga jõudsalt arenema. Mul on selline põhimõte, et ma ei kasuta internetist võetud muusikat, vaid ma loon seda ise. Ise meloodiat luues muudab see minu loomingu originaalseks, mida kuskilt internetiavarustest ei leia. Sellisel juhul ma ei pea ka kartma, et keegi leiab täpselt samasuguse meloodia, mida mina oma loos kasutanud olen, ning sellest tulenevalt saan vältida ka kokkupõrkeid säärastel teemadel.  

KZ: Nii, et Sa lood kõik need biidid (põhirütmid toim.) ise?

AM: Kõik biidid olen ise teinud, aga muidugi olen kasutanud mõningaid üksikuid meloodiaid ja kindlaid rütme mujalt. Üldiselt kõik rütmid ja hääle mängimised on väga spetsiifilised detailid muusika ja meloodia loomisel. Minu põhimõte on see, et ma teen kõik algusest lõpuni ise. Mulle meeldib see mida ma teen ja ma teen seda peamiselt enda jaoks, aga samas ikka teiste jaoks ka, sest teiste inimeste positiivne tagasiside teeb ikka südame soojaks. Aga üldiselt ma teen seda ikkagi enda jaoks. Tavaliselt on nii, et kui ma teen mõne laulu, siis see tekitab sellise buum-efekti. See tähendab seda, et kui ma panen laulu käima ja ma kuulan valminud lugu, siis ma ütlen sellega iseendale, et millega ma just hakkama sain ja hindan, et kas see on ka minu jaoks hea. Ja see ongi minu hobi.

KZ: Sinu artistinimi on Ristik. Kas Sa oskad selgitada ja tutvustada oma artistinime valiku tausta? Miks just selline nimi?

AM: Nime valikul sain inspiratsiooni teiste artistide originaalsetest nimedest nagu näiteks Reket ja Nublu. Ma soovisin endale ka sellist veidi isemoodi nime ja siis täiesti lambist tuli mulle pähe sõna ristikhein. Ristikheinast tuletasin omakorda sõna ristik. Nimi Ristik tundus mulle originaalne ja internetist teist sellenimelist artisti ma ka ei leidnud ja nii ma mõtlesingi, et okei, las jääb nimeks Ristik (naerab). Mulle väga meeldivad huvitava taustaga ja originaalset muusikat, rütmi ja meloodiat tegevad artistid. Ühtlasi oli see ka üks põhjus, mis inspireeris mind muusika ja laulmisega tegelema.

KZ: Kas Sa kavatsed muusikaga edasi tegeleda ka peale gümnaasiumi lõpetamist?

AM: Absoluutselt.

KZ: On Sul mõtteid mida ja kuidas teha?

AM: Mul on plaan olemas. Vahepeal ma kõnnin linnas ja kuulan omaette mingisugust head muusikat. Samal ajal neid meloodiaid kuulates kujutan ette, et minu laul käib ja visualiseerin seda, kuidas ma seda laval esitan ja millist särtsu ma publikule sellega annan. Unistan, et minu muusika haaraks kuulajaid ning mind tuntakse mitte lihtsalt suvalise räpparina, vaid kui artisti nimega Ristik, kes lavale tulles hakkab laulma ja pulli tegema. Kujutan selliseid huvitavaid asju enda peas ette. Aga kui päriselt lavale pääseksin, eks siis ole näha, mis tegelikult välja kukub (naerab).

KZ: Mis motiveerib Sind muusikat tegema?

AM: Mind motiveerib seesama asjaolu, et ma saan ise midagi luua ja samuti ka see ahaa-efekt, kui ma saan reaalselt mingi biidi valmis. Mulle meeldib siis seda kuulata ja hinnata, kas lõpptulemus on hea või mitte. Kuna ma olen õppinud muusikat tegema, siis vahepeal on ka selliseid juhuseid olnud, kus ma lihtsalt niisama katsetan ja proovin midagi luua. Vahepeal ei tule lõpptulemus nii hea või selline nagu ma soovisin, kuid vahepeal juhtub, et tulebki just see õige biit. Ja siis ma kuulan seda valminud loomingut terve päev lihtsalt sellepärast, et see on nii hea ning ma vaibin (võngun —toim.) omaette sellesse biiti.

KZ: Kui paljud Sinu tutvusringkonnast, koolist, kodust ja sõprade seast, teavad Sinu kirest ja armastusest muusika vastu?

AM: Kusjuures väga paljud teavad mind. Võin öelda isegi, et terve Räpina teab mind kui lauljat, sest et ma olen juba 11 aastat Räpina Muusikakoolis õppinud. Ma olen esinenud igal pool üle Eesti, samuti Räpina Aianduskoolis on mind väga paljud esinemas näinud. Aga artistina, Ristikuna, teatakse mind ainult sõprusringkonnas. Loodan, et minu tuntus jõuab tulevikus veel kaugemale. See oleks suurepärane.

KZ: Kuidas Sa reklaamid oma muusikat sotsiaalmeedias?

AM: Reklaamin oma muusikat Facebookis, Instagramis ja samuti on see saadaval SoundCloudis. Need on põhilised platvormid, kuhu oma muusikat postitan ja esimesed, kes minu uuest loomingust teada saavad ongi minu tutvusringkond  ja sõbrad. Näiteks hiljuti tuli mul lugu välja „Retrovärk“ ja see on olnud SoundCloudis päris edukas, pea 300 kuulamist. Selle loo laadisin sinna alles hiljuti üles. Kui ma saaksin sellele loole muusikavideo ka tehtud, siis oleks see super.

KZ: Kui palju on Sul kaasaelajaid ja fänne?

AM: Seni on minu pereliikmed minu fännid, väga suured fännid (naerab). No eks on ka selliseid sõpru, kes pole mind ammu näinud ja siis kohtudes küsivad minult: „Jou Andry, kuna uus lugu välja tuleb?“. Eks neid võin ka oma fännideks nimetada, aga enamus kaasaelajad on siiski minu enda suhtlusringkonnast.

KZ: Kas varsti on oodata ka plaadi valmimist?

AM:  Kui tulevikus võimalik, siis oleks väga tore, kui minu muusika ka lõpuks plaadil ilmuks. Aga see on omaette suur töö ja vaev.

KZ: On Sul unistusi seoses muusikaga?

AM: Kindlasti. Sooviksin rahvani tuua midagi lahedat. Minu arvates lahedat (naerab). Mulle meeldib see, mida ma teen ja ma loodan, et ka teistele. Ma tahaksin olla üks nendest esinejatest, kes teeb laval olles rahvale sellist nii-öelda viisakat tsirkust. Mulle meeldiks lauldes, tantsides ja lollitades publikut kaasa haarata ning nendega suhelda. Mulle tegelikult väga meeldib publikuga suhelda. Ma olen näinud väga palju räppareid ja muusikuid, kes ilma emotsioonita laval esinevad. See jätab mulje nagu nad teeksid seda ainult raha pärast. Minule meeldib laval esineda ja publikule anda energiat ja näidata, et ma ei lähe lavale laulma kohustusest ega raha teenimise eesmärgil. Ma tahan publiku ees olla mina ise, publikuga samal positsioonil, näidata, et me oleme kõik samal tasandil. Ma ei pea ennast kõrgemal positsioonil olevaks ega tähtsamaks. Kui mina laval laulan, siis publik saab kaasa elada ja mina haaran neid endasse.

KZ: Kui tähtis on Sinu jaoks tunnustus artistina? Või Sa tunnedki hetkel, et teed muusikat ainult enda ja teiste lõbustamiseks?

AM: Kindlasti aitab reklaam ja lavaaeg tunnustuse saamisele kaasa. Vahel minu tuttavad postitavad mõne minu laulu sotsiaalmeediasse, soovitades seda ka teistel kuulata, siis selle nägemine teeb küll südame soojaks. Ja muidugi see teadmine, et sain seetõttu ühe kuulaja juurde, see teeb rõõmu. Püüan oma lugusid teha selliselt, et need oleksid nii-öelda peresõbralikud. Roppusi minu lauludest praktiliselt ei leiagi. Ma soovin, et minu lood oleksid positiivsed, mitte ei kuulataks sellist negatiivsust nagu Lil Peep. Mitte et see halb oleks, Peep on väga hea artist, meloodiad on head, aga lihtsalt tema lood seostuvad enamasti depressiivsete tüdrukutega. Mina tahan, et minu muusikat kuulates kuulajate tuju tõuseks ja inimesed hakkaksid tantsima.

KZ: Kas Sa oled ka koolis artistina esineda?

AM: Ei, ei ole.

KZ: Aga kas Sa sooviksid seda või Sa tunned, et publik ei ole päris Sinu?

AM: Ei, miks? Ma aktsepteerin publikut sellisena nagu nad on. Asi on selles, et ma olen selline muusik, kellel see muusika tegemine on alles algtasemel. Minu tehtud meloodiad, rütmid ja lood – kui neid oleks rohkem, siis miks mitte. Kui kuulsust oleks rohkem, siis miks ka mitte (naerab).

KZ: Mida Sa soovitad näiteks endast noorematele või enda vanustele, kes on alles alustanud sellist muusikukarjääri?

AM: Mina soovitan alguses vaadata, kas see on see valdkond, millega üldse tegeleda tahetakse. Kuna mina olen väga kaua muusikakoolis käinud ja selle valdkonnaga tegelenud, siis võin öelda, et muusika paneb minu rinnus südame põksuma. Kui mõni noor inimene tunneb või teab, et tal on talenti või kui tal meloodiad järjepidevalt peas tiksuvad ja on tunne, et see võiks hästi välja tulla, siis võiks seda sisetunnet kuulata. Muusikat võib ju igasugust teha, tasub proovida ja katsetada. Lihtsalt tasub teha oma asja ja vaadata kuhu sellega jõuad. Kunagi ei või teada, kuhu raketi otsa satud. Ja kui juhtudki sinna sattuma, siis lihtsalt kasuta võimalust ja lenda taevasse ning sära tähena. Seda ei tea keegi kunagi ette, kuidas selles valdkonnas läheb. Ühesõnaga, kui on tunne, et eneses tiksub mingi muusika ja on soov seda endast välja lasta, siis tasub vaikselt alustada. Ja kui see tulemus meeldib, siis tasub jätkata ja täiega edasi panna. Alguses tasa ja targu ning hiljem täie rauaga!

KZ: Sa oled väga inspireeriv. Ma usun, et kui Räpina valla noor, kellel on ideid ja unistusi, mida ta sooviks kunagi täide viia, siis Sinu sõnad on kindlasti toetavad. Aga ehk on Sul soovi midagi enda kohta Räpina inimestele öelda, mida Sinu kohta veel ei teata?

AM: Ma olen väga hea videomonteerija. Olen ka välismaalaste, näiteks jaapanlaste, videoid monteerinud. Neile on minu tehtud tööd väga meeldinud. Samuti olen ka youtuber’ite videoid monteerinud, kellel on miljon või peaaegu kaks miljonit tellijat. Minu tööd on hästi korralikult tehtud ja neile on see meeldinud. Mul on selles valdkonnas palju kogemusi ja kui kellelgi on huvi, siis võib minuga kontakteeruda. Isegi väikeste summadega saame midagi väga suurt korda saata.

KZ: Oli väga meeldiv Sinuga rohkem tuttavaks saada ja ma väga loodan, et Sinu muusikat avastavad veel paljud inimesed nii kogukonnas kui ka kaugemalt.

Hea lugeja! Kui Sind paelus Andry tegemised ja soovid rohkem teada tema kohta, siis uuri SoundCloudist tema muusika kohta, pane otsingusse artisti nimi Ristik ja seejärel asu tutvuma.

Comments are closed.