Kogemusvahetusreis „Külanoorelt külanoorele“ Ida-Virumaal

Neljapäeval, 6. augustil seiklesid Linte ja naaberkülade noored Ida-Virumaal. Väljasõidu eesmärk oli pakkuda noortele võimalusi tutvuda Ida-Virumaa vabaühenduste tegevustega ja osaleda nende töös.
Meid võttis vastu ja külaskäigud organiseeris Saka küla külavanem Kaja Niinlaup. Aitäh! ❤️
Seiklusi ja põnevust täis reis algas Ontika pankranniku ja Valaste joa ääres. Eesti kõrgeim, kuni 55 meetrit üle merepinna ulatuv pankrannik on kui kivist loodusraamat, paljastades vaatajatele erinevad ajastu kihid. Seiklesime mere ääres ja läbisime ligikaudu 1,5-kilomeetrise matkaraja mööda kivist merekallast. Kõige parem vaade pankrannikule avanes Valaste joa juurest trepiplatvormilt. Tutvusime unikaalse klindimetsaga rannikule rajatud Valaste õppe- ja matkarajaga. Matkaraja pikkuseks oli 1,3 kilomeetrit.
Loodusvaadete nautimise järel saime joa vahetus läheduses asuva kohviku välilaudade taga süüa maitsvat seljanka suppi ja erinevate maitsetega pirukaid.
Päev jätkus edasi Toila-Oru presidendi lossis ja pargis. Esmakordselt saime proovida põnevat virtuaalreaalset ajastutuuri 1938. aasta juulikuises presidendi lossis ja pargis. Saime minna virtuaalprillide ja audiogiidi abil ajas üle 80 aasta tagasi ja vaadata, kuidas nägid välja 1938. aasta suvel presidendi Pätsi suveresidentsina tuntud Oru loss ja selle ümbrus. Prillidega oli võimalik näha, kuidas mahe suvetuul silitab noorte pärnapuude lehti ja kiigutab õrnalt, peaaegu vaevumärgatavalt rosaariumis õitsvate lillede kroonlehti. Lummav vaatepilt! Kõigil tekkis peale tuuri küsimus: „Aga kus see siis oli?“.
Edasi seiklesime Voka Avatud Noortekeskusesse, mis on noorte initsiatiivil loodud 1. jaanuaril 2012 noorsootöö põhimõttel tegutsev noortekeskus. Meid võttis vastu ja noortekeskuse tegemisi tutvustas Toila valla Spordi- ja Kultuurikeskuse noorsoojuht-noorsootöötaja-tantsutreener ja väitlusklubi juhendaja Elisabeth Purg. Elisabethi sõnul peavad Toila valla noorsootöötajad noorte jaoks kõige olulisemaks eakaaslastega suhtlemist noortepärases ja turvalises keskkonnas.
Noortekeskuses tegutseb aktiivselt kuus huviringi: tantsutrupp Bailar, fotoring, trummiring, prantsuse keele ring, koomiksiring ja DJ ring.
Ruumi ja võimaluste puudust Voka Avatud Noortekeskuses ei ole. Kokku on neil üheksa erinevat ruumi. Noorte endi algatusel loodud filmituba „Noortekino Aadu“, VANK fotostuudio, „Punase diivani“ ruum, õppeköök „USIN LIJA“, garderoob, seminariruum ehk ümarlauaruum, bändiruum, fuajee ja töötajate kabinet.
Kogemusvahetus reisi viimane sihtpunkt oli Kiikla Rahvamaja. Vastu võtsid ja tervitasid Kiikla Rahvamaja laulu- ja näiteringi „Käbid ja kännud“ noored ja rahvamaja juhataja Ruth Linnard.
Vaatasime koos filmi „Jussikese seitse sõpra“, autoriteks olid just need samad laulu ja näiteringi „Käbid ja kännud“ noored. Toimusid põnevad töötad ja ekskursioon rahvamaja ruumides.
Aitäh bussijuhile Vahur (Kirsi Turismitalu).

Fotosid reisist saab vaadata MTÜ Linte Tegusad Facebooki lehel.
Noorte osaluse fondi elluviimist toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Noorsootöö Keskus.

MTÜ Linte Tegusad

Comments are closed.